B.F.B. so nastopili tudi na festivalu ˝In Tomo we trust˝. Foto: Jza Crew |
Skupina Beer for Breakfast (BFB) je svoje odtise pustila že leta 2003. Takrat se je druščina benda spustila v zaklonišče v Kromerku pri Novi Gorici ter začeli z vadbo. Njihovi punk ritmi so se leto zatem znašli na prvem demu, začeli pa so tudi z nastopi. Leta 2006 so izdali še en demo, ki je nosil naslov »Špirit«. Oktobra letos pa so svoje ustvarjanje končno nagradili še s prvo dolgometražno izdajo »Bar Riot«, ki je izšla tudi pri Založbi Punk Portala. Album je dostopen na fizičnem nosilcu (CD) in kot digitalna izdaja tukaj.
Skozi besedila izražajo kritični pogled na družbo in politiko. Po nekaj odhodih in prihodih ter igranja brez basista, zasedbo danes tvorijo Gringo (Miha Zavrtanik) na eni kitari in Tič (Sandi Miladić) na drugi, Opica (Jure Žbogar) tolče po bobnih, Giorgio (Jan Nanut) pa je bojda prava kamikaza za basom. Na vprašanja so odgovarjali vsi člani skupine.
1. Vaša zgodba se je pričela leta 2003. Kako se spominjate svojih začetkov?
Miha: Začetek je bil mišljen kot nekakšen projekt mene in Boruta Jakina (Bocota). Nato je ob pivi preraslo v idejo po ustanovitvi Beer for Breakfast.
Jure: Nisem še igral z njimi, vendar sm spremljal vsake vaje ( s pivom v roki ), če ne kot član sem se pridružil 2005.
Sandi: Z B.F.B. sem začel leta 2008. Začetek je bil zelo pester, saj se je ob mojem vstopu v bend, odvilo nekaj koncertov.
Jan: Ob (ne)pravem času, na (ne)pravem kraju.
2. Od kod želja po igranju punk glasbe. Kdo vas je najbolj navdušil (bendi, prijatelji ipd.), da ste pristali v teh vodah, če se še spominjate?
Miha: Punk je bil iz moje strani vedno zakon. Rekel bi, da sem se v punku ''dobil''. Kot ''mulc'' mi je bilo vedno zakon, da sem bil nekako drugačen z mislimi, mišljenjem. Punk je bil realen, proti družbi in državi, ki te velikokrat ne sprejme, če si drugače misleč.
Jure: Od ''starega'' sem dobil pri sedmih letih kaseto od Dead Kennedys, potem pa od bratranca še glasbo iz metal in punk vod (bendi alla: Black Sabbath, Sepultura, Biohazard, CZD, Faith No More,...).
Sandi: Želja po igranju je prihajala že na začetku, ko sem doma ''drsal'' strune. K sodelovanju me je povabil Miha, prav tako pa tudi navdušil.
Jan: Nikoli si nisem mislil, da bom kdaj pristal v punk vodah. K sodelovanju me je povabil Sandi, in kaj sem hotel, ostajam, imam se fajn.
3. Beer for Breakfast. Si radi privoščite pivo za zajtrk? :) Od kod ime skupine?
Miha: Radi si privoščimo pivo na vajah, koncertih, v ''betoli'',... Če zaidemo do jutra, zakaj pa ne tudi za zajtrk. (smeh)
Jure: Gringo (Miha) in Boco (Borut) vesta najbolje, če ne pa je to itak najboljša izbira za zjutraj. (smeh)
Sandi: ''Bjrčka'' za zajtrk vedno paše. (smeh)
Jan: No comment,... (smeh)
4. Od prvotnih članov je v skupini ostal le kitarist Miha Zavratnih - Gringo. Zakaj je pogosto prihajalo do kadrovskih sprememb v skupini? Vas je to kaj vrglo iz tira?
Miha: Band ima po navadi vedno dobre in slabe plati. V prvi postavi smo bili jaz, Martin, Tadej in Boštjan, nato sta dva odšla. Jaz in Boštjan sva nadaljevala. Spremembe so se vrstile naprej do sedanjih članov. Nikoli ni tako kot misliš, da bo. Vedno se pojavi kakšen nov navdih in se hitro spoprimeš z dejstvi. Voziš sceno dalje, kolikor se le da.
Jure: Iz tira ne, šank se pa je premikal,.. (smeh)
Sandi: Mislim, da nas je to bolj upočasnilo pri ustvarjanju, kot pa vrglo iz tira. Dogajajo se tudi hujše stvari kot izguba članov. Nikoli nam ni bilo vseeno za člane, ki so zapustili B.F.B., vedno smo vztrajali naprej kot ekipa in to nas drži skupaj.
5. Kakšni so odnosi med člani v skupini? Kako ste si razdelili (delovne) funkcije v bendu?
Miha: Večino besedil sem naredil sam in obratno. Vedno, ko napišeš komad, prideš na vaje, ga vadiš in se kar naenkrat pojavijo ideje od enega do drugega. Vsak doda svoje mnenje in tako stvar gre dalje.
Jure: Napeti od smeha do ''fajta'',...
Sandi: Odnosi v skupini so kot odnosi v ekipi, treba se je spodbujat si stat ob strani in tako složno tudi delovat, od časa do časa je treba reči tudi kakšno ostro besedo, pride do trenutkov ko je tudi preveč piv v riti (smeh). V glavnem so odnosi v naši skupini v redu, sploh zato ker smo vsak po svoje utrgani in je smeha non stop.
Jan: Bend je kot družina, zadeva mora funkcionirati, od samega prihoda na vaje, do odhoda na koncert.
6. Imeli ste številne koncerte. Med drugim ste že svoj drugi nastop leta 2004 imeli v Amsterdamu v squatu Villa Freakes. Kako se spominjate tega dogodka? Kateri koncert vam je najbolj ostal v spominu in zakaj?
Miha: Prvi koncert in drugi v Amsterdamu, mi bosta vedno ostala v spominu, prvič zato ker še nismo imeli ''pojma'' in izkušenj. Po drugi strani pa dobiš nov zagon, ''filling'' za naprej. Veliko pripomore k nadaljnjem ustvarjanju in igranju.
Jan: Mislim, da mi bo najbolj v spominu ostal koncert ''In Tomo we trust''. Dokazali smo, da se lahko združimo tako bendi kot publika v zelo velikem številu.
7. Bi kaj spremenil(i), če bi še enkrat ustanovil(i) zasedbo?
Miha: Ko zdaj gledam,... Ne vem, po desetih letih od takrat. Važno je bilo, da smo se imeli fajn in se družili (pili pivo naprimer). Z leti gledaš (vsaj iz moje strani), da so vaje čim bolje odigrane in koncerti popolno izpeljani in ni vedno tako (smeh).
8. Izdali ste dva demo izdelka. Še obstajata v fizični ali pa v virtualni obliki?
Miha: Posneli smo dva dema, enega v Kromberku, drugega v Biljah. To je le za spomin.
9. Na začetku oktobra ste izdali prvi dolgometražni album »Bar Riot«. Kako to, da je minilo toliko časa, da ste le prišli do prve prave plošče?
Naslovnica albuma |
Miha: "Bar Riot'' smo posneli v zadnjih dveh letih. Zakaj tako dolgo, ne vem. Vedno je kaj prišlo vmes (menjava članov, prostorov za vaje,...). Ko je po dolgih letih prišla želja po CD-ju smo se dogovorili in odšli snemat.
Jure: Po letu, ko smo ga posneli, poleg finančnih in ostalih težav, nam je uspelo.
Sandi: Izguba in menjava članov je predvsem problem pri nastajanju te plošče.
10. Kje ste snemali komade? Ste zadovoljni s posnetki?
Sandi: Plato smo snemali v EWS recordings pri Mitji Ambroželju, da CD zveni kot zveni. Zahvala gre Žanu Brešanu in Mitji. Oba sta vložila veliko truda in časa.
Jure: Osebno mi je všeč ker sem pristaš 80-tih, tako da mora bit ''hrušč''!
11. Od kod ideja za naslov albuma »Bar Riot«?
Jure: Če se ne motim, sem imel jaz to idejo. Med mnogimi neumnimi, ena pametna. (smeh)
12. Na albumu se nahaja 10 navitih pesmi. Kdo snuje besedila? Katerim tematikam posvečate največjo pozornost?
Miha: V glavnem, besedila se nanašajo na problematiko sveta in sistema v katerem smo se znašli,... Tisto kar ti pride na pamet, kar vidiš okoli sebe, stvari, ki te živcirajo. To položiš na papir in nastane komad. So pa tudi stvari, ki smo jih preživeli skupaj (koncerti, žuri, ipd.)
Jure: Vsak nekaj pove. Moj navdih besedil so politika, sociala in vsakdanji kaos.
Sandi: Za besedila je v večini Miha tisti, ki jih ustvarja. Tematike so slab sistem v katerem živimo, vsakdanjik, borba za lepši jutri in način kako čim bolje živet in preživeti.
13. ˝Če iščeš rešitev iz krempljev kapitalizma, ne boš nič rešu na žalost brez nasilja.˝ Verz iz pesmi »Politikanta«. Mislite, da je nasilje edin način upora proti kapitalizmu? Ali po vašem mnenju obstajajo tudi drugi načini (sejmi, akcije, predavanja, koncerti ipd.) zoperstaviti se temu izkoriščevalskemu sistemu?
Miha: Ta komad ''Politikanta'', se prav z tem namenom navezuje na problem v državi in nasploh v svetu. Bogati bogatijo, in hočejo več in več. Korporacije nam vsiljujejo ''sranje'' na vsakem koraku. Revež pa je iz dneva v dan bolj reven in brez pravic. Ko pa pride do kakšnega shoda, da bi stvar malo spremenili se pa pojavi huliganstvo. Sem proti nasilju. Ampak, ko pa ljudem zavre, pride na žalost tudi do izgredov. Tako se zgodi kadar ima človek dovolj, žal.
Jure: Načeloma se imam za pacifista, ampak akcija je tudi potrebna, da te kdo sliši.
Sandi: Ne mislim, da je nasilje edini način upora, vendar je od časa do časa bolj efektivno, kot pa prazne lepe besede. Vsekakor obstajajo tudi drugi racionalnejši načini za upor. Tega se zavedam, vendar je na žalost kapitalizem dosti nasilno nastrojen.
14. Album je izšel v samozaložbi, kot spletna izdaja pa se je znašel pri ZPP. Ste poskusili kontakt vzpostaviti tudi s kakšnimi večjimi založbami, da bi izdali pri njih ali vas to preprosto ne zanima?
Miha: Zaenkrat še ne, ampak v prihodnosti bomo poskusili.
Jure: Najbolj me zanimajo underground založbe kot so Agipunk (It), Gamask (Cz),...
15. V oktobru ste že imeli tri koncerte (Gromka-Metelkova, Trainstation squat Kranj, Ajdovščina) na katerih ste predstavili nov album. Kakšen je bil odziv publike in kritikov?
Miha: Koncerti so vsaj iz mojega vidika bili pozitivno sprejeti in mislim, da tudi publiki ni bilo dolgčas.
Jure: Pijani in veseli, kar se spomnem. (smeh)
Jan: Kar se tiče preteklih koncertov so bili zelo dobro sprejeti.
16. Mostovna je s programom štartala s polno paro. Kako ocenjujete lokalno in tudi širšo domačo alternativno sceno. Je po vašem mnenju dovolj dogodkov?
Jure: Premalo, zmeraj smo eni in isti na koncertih, več ali manj.
Jan: Pa smo tam. Scena na žalost ni ravno v razcvetu. Če se lahko tako izrazim, bi krivdo lahko pripisal predvsem ''birokratskemu stroju''. Posledice so višje vstopnine, dražje barske storitve, manj dogodkov in na samem koncu tudi zdesetkana publika. Mostovna je letos s programom ne le startala s polno paro, ampak ga na moje pozitivno presenečenje tudi še z večjim zagonom nadaljuje. V prihodnje bomo bili deležni zelo pestrega in bogatega programa. ''Horiško'' in okoliško sceno pa občudujem že iz najstniških let, tako ''podzemeljsko'' kot ''zemeljsko''. Orkestrov imamo iz skoraj vseh možnih podzvrsti metala, punka, rapa ,... lahko bi še našteval.
17. Kakšno je sodelovanje med skupinami v vašem koncu? Se podpirate med sabo?
Miha: Se poskušamo razumeti, ne da bi se tepli. (smeh)
Jure: Vsak ima svoje okuse in ideje, plus nas je malo tako, da si moremo pomagat. Na primer jaz igram še z Woli Wo in še kak projekt (če je čas), Jan je še pri The Betrayal itd.
Jan: Sodelovanje je prisotno, predvsem pri izposoji raznih pripomočkov (strune, palčke, trzalice, baterije, pive,...). V prihodnje stremim k večji povezanosti v organiziranju koncertov.
18. Kateri so vaši najljubši domači in tuji albumi?
Miha: Moj bend, ki mi je bil kot nekakšna prelomnica so Chaos Uk. Sledijo še Molotov Cocktail, Reagan Youth, Poison Idea, Sex Pistols, Dead Kennedys, Aschmicrosa, Anti-Otpad, ... in še bi lahko našteval. Predvsem so mi všeč novo nastali bendi v zadnjih letih, ki še igrajo pristen punk (rock). In nasploh naša domača punk scena.
Jure: Uf,... jih je preveč, povem bende kateri so mi dali neko'' dušo'', če lahko rečem tako in ti so Doom (UK in Jap), Sacrilege, Varukers, Bolt Thrower, Dismember, Amebix, Nausea (NY), Primus, Black Uniforms, Silna Wola, Misery, Ministry, Black Sabbath, MOB47, Discharge, Discard, Grave, LA Fraction, Morne, Infekcja, FOB, Odpadki Civilizacije, III Kategorija, itd. Itd.
Sandi: Presenetila me je skupina Psihoza, prav tako iz Nove Gorice. Fantje so posneli neki jebeno navitega, drgači pa mi grejo v uho bendi kot so G.U.B., Motus, Debeli Precjednik, the Casualties, Dromdead, non Servium, Motorhead, Inepsy, Toy dolls, G.B.H., KBO, Paraf, Trula Koalicija, Riblja čorba, Termiti, Bjelo Dugme in še bi lahko našteval. Ma samo da ''sjka'' (smeh). Ob tej priložnosti bi izkoristil priliko in pozdravil tiste s katerimi smo sodelovali.
Jan: Marcus Miller, Victor Wooten, Stanley Clarke, Larry Graham & Graham Central Station , Carol Kaye, Frank Zappa, Animals as leaders, Jamiroquai, Dave Weckl, brothers Brecker, Cameo, Red Hot Chilli Peppers, Turbonegro... Lahko bi še našteval, vendar je preveč dobre glasbe. Seveda pa prav tako bendi s katerimi smo v živo sodelovali in sodelujemo.
19. Načrti za prihodnost. Vas mika tudi tujina?
Jure: Kaka turca po EU, placev in piv je veliko, ki nas še čakajo.
Jan: Nekaj se pripravlja na Hrvaškem, nekaj na Češkem, bomo videli. V roku slabega pol leta načrtujemo snemanje našega drugega CD-ja.
20. Vaše zaključne besede…
Miha: Podpirajte domačo alternativno sceno, podpirajte bende in da bi bilo še več koncertov predvsem pa klubov in prostorov, barov, prireditev, da bi imele skupine (tudi mlade neuveljavljene) priložnost predstaviti se publiki. Hvala tudi ekipi punk rock portala za intervju.
Jure: Se vidimo na pivi/pelinkovcu in bambusu, častite VI! (E)//(A)
Sandi: Zahvalil bi se prav vsem in vsakemu, ki nas podpira (vsem organizatorjem, bendom, studiu Mitje Amborželj in ekipi za posneto in izdano prvo plato, Darčiju iz Kranja in sitnobi Ajdi Šulc (smeh), celotni ekipi G.U.B. (kako ste jarani? :D). prav tako pa bi se zahvalili tudi tebi Matej Urbanč za to super priliko in preboj na punk rock portal. Smo potrebovali ravno 10 let hahahah. Drgači pa klapa držite se in obvezno pijte pivo, tudi za zajtrk, ne samo zvečjr, ker je v njej 90% vode in vodo je treba pit. (smeh)
Jan: Hvala punk rock portalu za intervju in vsem, ki se kakorkoli ukvarjate z glasbo.
Intervju je pripravil Matej Urbanč.
Člani skupine:
● Jure Žbogar - bobni, vokal
● Jan Nanut - bas
● Miha Zavrtanik - kitara, vokal
● Sandi Miladić - kitara
Diskografija:
◆ Demo S/T (2004, samozaložba)
◆ Demo »Špirit« (2006, samozaložba)
◆ »Bar Riot« (2014, samozaložba, ZPP)
Kontakt:
Povezave:
◆ facebook
◆ bandcamp
Prihajajoči koncerti:
NAGRADNA IGRA: Podarjamo dva CD albuma »Bar Riot«. Vprašanje se glasi: ˝Naštejte tri prizorišča, kjer so letos ˝ružili˝ B.F.B.? Odgovore nam prosim skupaj z vašim naslovom pošljite na: slovenia.punkrock@gmail.com s pripisom za nagradno igro. Odgovore bomo sprejemali do vključno 31.10.14. Nagrajenci prejšnje igre, ki so prejeli CD-ejke skupine Odpisani so: Oto Rubinič, Ines Leiner, Anica Tomelič, Sanja Nemec in Enco Đurđević. To je to.
Ni komentarjev:
Objavite komentar