sobota, 25. januar 2020

Čao Portorož. Čas je za POP! Ali res?

Čao Portorož so izdali tretji album "POP". Foto: KAPA Records
Nabrita domača zasedba Čao Portorož nas pozdravlja z novo, tretjo ploščo “POP”, ki je izšla pri KAPA Records. Podivjanemu rokenrolu in sladkosti indie rocka zdaj dodaja elektronske zasuke, ki jih narekujejo odločni udarci ritem mašine in nalezljive sintovske linije. Alter rock 90. let še naprej teče po žilah; evforijo dvigujejo značilni, večjezični vokalni vzkliki, v njihovi pankovski drži pa se še vedno čuti starošolski jugo temperament. Od Portoroža čez cel Balkan, širšo regijo in še dlje – “čao” razumejo povsod.

Album je že na voljo v digitalni obliki, možno pa je tudi prednaročiti vinilke na KAPA Bandcampu. Prisluhnite mu lahko tudi tukaj.


V sredo, 5. februarja, ga poslušamo skupaj s Čao Portorož na POPslušalnici v ploščarni Big Nose (Kolodvorska 9). S seboj prinesemo frišne vinilke, domač burek in welcome drink. Dogodek bo potekal ob 17. uri, vabljeni vsi in vaši prijatelji! V živo pa ga lahko doživite že naslednji dan, 6. februarja na festivalu MENT Ljubljana. Za koledarček: Čao Portorož @ Menza pri Koritu, 22:45.

Čao Portorož so Ivian Kan Mujezinović (bas, sint, vokal), Gregor Andolšek (kitara, bas, vokal), Anže Petrič (kitara) in Aljoša Cetinski (bobni). Združeni leta 2009 za potrebe pristnega muziciranja ob petkih zvečer, so nastopili po okoliških klubih, se preizkusili na Klubskem maratonu, šli v tujino in kmalu začutili potrebo, da nastali material izdajo in pokažejo širši množici. Po izdanih dveh istoimenskih albumih, je zdaj čas za “POP”.

Material za tretji album so tokrat posneli “zares” in to v italijanskem Mushroom Studiu in Kif Kifu, produkcijske in snemalne napotke pa je tokrat ponovno dodal Žare Pak, ki je posnetke kasneje tudi zmiksal v Studiu Marsh. Za celostno podobo sedi Mina Fina / Ee.

Piše: KAPA Recrods

torek, 21. januar 2020

EET predstavljajo "Karolino"!

Alter rock skupina EET je postregla z novim, drugim albumom. Ta nosi naslov "Karolina", na njem pa se nahaja osem štiklov, odpetih v slovenskem jeziku. Plošča je bila izdana v samozaložbi, vse posnetke pa lahko slišite na njihovi bandcamp strani. 


Album je bil posnet v novomeškem studiu RSL, nastajal pa je pod budnim očesom producenta Mitje Richenberga, za snemanje, miks in mastering pa je poskrbel Matej Pečaver. 

ETT je nastal iz povsem neobvezujočega druženja prijateljev in politike odprtih vrat. V poznih osemdesetih in zgodnjih devetdesetih letih so v kasetofonih srednješolskih kitaroljubov dominirali protagonisti grunge-a, punka, metala in kitarske alternative nasploh, kar je vplivalo na poglede članov skupine. Glasbeno so zrasli ob MTV-jevskih oddajah Alternative Nation in Headbangers Ball v devetdesetih.


Preko različnih glasbenih formacij v preteklosti so fantje leta 2011 pristali v zasedbi pod imenom EET. Leta 2014 so izdali prvenec "One more", ki ga je znani domači glasbeni medij Hrupmag uvrstil med 10 najbolj poslušanih albumov tega leta. Na njem so združili zmes želja, idej, znoja in lastnih kitarskih odvodov. Glasbeno se gradili naprej, nastopali. Minilo je nekaj časa, ko so ponovno začutili potrebo po novih stvaritvah in izdaji. Maja in junija leta 2019 so se tako zaprli v studio ter posneli tisto, kar jim je ves ta čas ležalo na duši. In tako so 13. januarja le izdali drugi album z naslovom "Karolina".       

Piše: Matej Urbanč

nedelja, 19. januar 2020

Nea z novim videom!

Mariborska punk rockovska godba Nea ima nov video za pesem "Od zemlja kon nebo" (Granici od zemlja). Štikl se nahaja na plošči "Ovakvi kao mi/Takšni kot mi", ki je izšla novembra 2019. Besedilo za pesem je napisal makedonski pesnik in glasbenik Jovica Ilić, večina posnetkov za video je bilo posnetih prostorih SCHW projekov v Mariboru. V njem igrajo sebe in nastopajo člani benda ter njihovi prijatelji. Snemanje in montaža je delo ekipe Artnea.

Bend Nea je nastal na pogorišču Rukole in Onslowa leta 2016. Po Kisu in olju iz Rukolinega obdobja in koncu filma Onslowa, se je ekipa zožila na trden Nea Gnjavi trio Bojan Tomažič (bas in vokal), Said Bešlagič (kitara), Andrej Kustec (bobni) z dodatno pevsko podporo Eve Tomažič. Omenjeni akterji so bili ali pa so še del skupin Butli, CZD - Center za Dehumanizacijo, Blutwurst. Nea so se s komadoma "Moj dom" in "Ovakvi kao mi" zavihteli tudi na kompilacijo "Punk Rock Val 2019".

Skupina je izdajo sveže plošče  pospremila s koncerti Beogradu (klub Urmus), v Inđiji (Scena fest), v Sarajevu, Mostarju, na Reki, v Veliki Gorici (Music festival). Album "Ovakvi kao mi/Takšni kot mi" je nove razsežnosti pridobil z uglasbitvijo besedil, ki so jih prispevali avtorji,  prijatelji iz širšega področja bivše Jugoslavije,v v jezikih v katerih pišejo: Tamara Čapelj, Dino Porović, Ratko Orozović (Sarajevo), Žarko Jovanovski (Zagreb), Dijana Uherek Stevanović (Subotica), Predrag Jakšić (Stara Pazova), Miodrag Jakšić, (Beograd), Anes Oručević (Mostar), Željko Perović (Maribor), Gordana Casanegra in Valerio Orlić (Reka), Jovica Ilić (Radoviš, Makedonija), Borče Panov (Skopje).



Piše: Matej Urbanč

sreda, 15. januar 2020

R.A.F.A.L. vabi na grom s Silence Means Death (Be), Drobovino in Đornato!

image.png
R.A.F.A.L. vabi na:

Sobota, 18. januar 2020 ob 21:00 @ Gromka, AKC Metelkova mesto, Ljubljana

2/3 Đornate (boben & bas) praznuje rojstni dan. Obljubljamo, da vam ne bo potrebno gledat projekcije fotk iz njunega otroštva, raje bomo nazdravljali in se prepustili grmenju na odru. Kot se priložnosti spodobi, bosta slavljenca poskrbela za zvočni rafal a la Đornata, na odru pa se jim bodo pridružili bratski Drobovina in carski Silence means death, ki priletijo iz Belgije samo za to priložnost.

Mešanica d-beata, smrdljivega crusta in motoriziranega rokenrola. Lemmyevski duh oživljajo nekdanji člani Nahende Vernichtung, Fart in Last Legion alive ter trenutni Feed the tumör.

Rohneči trio preigrava raw punk/crust. Simple, fast & good.

Udaren neandertalski šus crust/metal koktejl. Še vedno nihče ne ve kdo so člani.

After: Skabina djeja punk in metal hitiče.

Vstopnine tokrat ni, se bodo pa na vhodu pobirali prostovoljni prispevki, ki bi pokrili višino letalske karte in prevoz iz letališča (Italija) za člane SMD. Višina prispevka ni določena, organizatorji pa naprošajo, da vsak nekaj donira kolikor pač zmore.

Drink and be merry, for tomorrow we may die!

Piše: R.A.F.A.L.

torek, 7. januar 2020

»Punk Rock Val 19« - kompilacija, ki orje ledino!

Končalo se je leto 2019 in pred nami so novi izzivi ter cilji v letu 2020. Naj bodo le-ti doseženi pri slehernemu izmed nas. Kot je že v navadi, v začetku novega leta predstavimo sveže stvaritve, ki so jih v preteklem letu »zakrivile« domače skupine. Na kompilaciji »Punk Rock Val 19« je tako svoje mesto našlo 16 skupin, ki so leto 2019 zaznamovale z izdajo albuma, vsaka pa je prispevala po dve pesmi. Kot bonus skupina je na izdaji pristala še pAnkaranska godba Svinjske Tačke in tako smo prišli do končne številke 17 udeležencev. Kompilacija tako združuje punkerske vrhunce v preteklem letu v deželi pod Alpami. Izšla je v digitalni obliki pod okriljem ZPP (Založbe Punk Portala) in je dostopna tukaj. Ob te priložnosti se zahvaljujemo vsem izvajalcem za sodelovanje, aktivno delovanje in ustvarjalnost na glasbeni grudi. Zahvala gre tudi Inji Prebil ter Ambrožu Pušniku za kreacijo naslovnice izdaje.


Kompilacija združuje glasbene izvajalce z različnih (pod)zvrsti punka, pa tudi širše. Leto 2019 je odprla izdaja »Anarthas« skupine INMATE. Metalcore navdih, eksplozivne kitare, udarna ritem sekcija in energičnost vokalista jim širi poslušalstvo z vsakim koncertom posebej. V februarju je izšel EP skupine Štuk - 3. Ta punk rock dvojec brez krmarja, podprt z lastnim znanjen in produkcijo, je postal zanimiv primerek na domače sceni, ki nastope začini še z obraznimi maskami. Alberto Tomba se je v smučino spustil v marcu in nam v cilj prinesel split album s skupino Trobec. No, da ne bo pomote, Alberto Tomba je powerviolence kreacija iz Ljubljane, ki poleg snega trosi še kaos težkih rifov. V maju smo se lahko razveselili drugega celovečerca skupine ParliamentAttack, »Životinjsko carstvo«. Gre za punk rock kolektiv, ki rad hardcore publiko sprovocira s kakšno otožno balado. Punk rock publiko pa radi v obratni smeri sprovocirajo ali celo šokirajo Smeče od Smeča (SxOxSx) s svojimo grind noisecorom. V maju so navrgli album »Soldiers of Satan«. Tega meseca je plato izdala še novonastala podrtija Inkubator Bukator z mesta duhov, ki jo sestavljajo Slađo Derač Pizdare, Pornozdravac De Barberian in Maestro Grom 666. Deriii, naravnost iz Brežic! Konec poletja nas je z izdajo »Polsko Meso« predramil eksperimentalni grindcore ropot benda Iritator. Zase pravijo, da igrajo »disco grind«, zagotovo pa je to, da so njihovi koncerti vedno zloglasni in kaotični.


Jesen smo pričeli z rudarskim dinamitom »Resist and Exist« zasavske metalizirane hardcore skupine Trifail. Slednji delujejo od novega tisočletja, v glasbi pa mešajo različne vplive in to dopolnjujejo z dinamičnostjo, surovostjo in družbeno kritičnostjo. Kot bonus skupina so se na izdajo prikradle Svinjske Tačke, ki so po petnajstih pAnkaranskih poletjih, koncertov in vaj, le izdali ploščo »Meho«. Ta je nastal s srcem in željo po boljšem jutri, prinaša pa naježeno dozo punka. V oktobru so nas prevzele štiri izdaje. Hudomušni ajdovci Harry so izdali album »Symptoms of a Desperate Mind«, ki ga odlikuje punk rock naravnost iz srca s ščepcem hardcora in manifestira pokončno politično držo ter upor proti neznanju in strahu v družbi. Pomurski groove hardcorovci Reach so navrgli EP »More Than Us«, ki utelešuje metalizirane riffe, ki se občasno spogledujejo z old school glasbo ter jezni vokal brez dlake na jeziku. DiarejaEksploziv je polna WC školjka presenečenj za vse, ki jim življenje pomeni več od slepega nasedanja masovnim medijem in lažnivim populistom. Pod skorjo lahkotnih punk rock skladb, ki so jih zapakirali v albumu »Poletje na školjki«, izraža svoj gnev in se sooča s problemi odraščanja generacije Z. Privlačno oktobrsko idilo pa so nam pripravili člani skupine 7 am. Gre za trojec z nedoločljivo točko bivanja, ki je doma povsod, kjer igrajo. Še težje jih je glasbeno popredalčkati, saj se gibljejo med različnimi smermi alternativnega rocka s pokončno grungersko držo. Prijetno presenečenje!

November je prinesel nova dejanja in poteze. Prekaljeni mariborski punk rock pojav Nea (gnjavi), je promoviral album »Ovakvi kao mi«, tudi v ex-jugoslovanskem prostoru. Z njim rušijo meje, spodbujajo medsebojne sodelovanje in ostale humanistične vrednote. Dežurni Krivci so izdali peti album »Narobe svet«. Na plošči se bend drži garažnega, podzemnega rock drivea, ki ga odlikujejo tako pestra ritem sekcija, kot tudi odlična kitarska maličenja. Preverite, ali je na svetu res vse narobe. Novembrski paket pa je prinesel tudi izdajo »Kdo je reku da je pank hin?« pod katero se je zapisal bend Gnjus. Ta tričlanski projektil prisega na dobri stari hardcore punk, temu primerni pa so tudi posnetki. Še zadnji vložek h kompilaciji pa je decembra pristavil bend Opran Možgan z albumom »Ti sam miž pa glej«. Člani furajo DIY hardcore punk po svojih merilih in se ne prilagajajo nikomur. Tako smo odkrito in direktno zaključili ustvarjalno punkersko leto 2019.

Foto album vseh sodelujočih skupin s kratkimi opisi si lahko ogledate tukaj.

Piše: Matej Urbanč