sreda, 25. januar 2023

Krvava erotika podzemne živali - KRT z novim singlom

2020 je četrti singel na samostojni avtorski poti Andreja Barbiča KRTA iz Dolenjskih Toplic, ki je sicer član mnogih r´n´r in punk rock zasedb (Podžlejbn, Tavžntroža, Stara šula, El Kachon). Skladba je izšla pri produkcijski hiši in založbi Inja Music Records iz Novega mesta.
Štikl je avtorjeva samorefleksija ob vstopu v novo desetletje, četudi smo že globoko zabredli vanj. »Lovim trenutke in zamujam kot vedno. Brez romantike in erotike pa seveda ne gre.« V nadaljnja razčlenjevanja sporočilnosti skladbe se ne bi spuščali, saj bi vam bila s tem odvzeta misterioznost. »Včasih preveč razglabljamo in analiziramo stvari, tako prekinemo pritok magije. Ne zatreti domišljije in samointerpretacije« še dodaja KRT.

Andrej Barbič KRT. Foto: IMR

Glasba, besedilo, vokal, akustična kitara: Andrej Barbič - KRT
Električna kitara: Borut Perše - Hefe
Bas kitara: Dejan Slak - Sleyk
Bobni: Marko Grubar
Spremljevalni vokal: Anja Pavlin
Aranžma, producent, mix: Igor Ilić
Mastering: Darius van Helfteren (Amsterdam Mastering)
Arhivski posnetki: Cerovci, Orto Bar, Mokronog pri Viliju
Video montaža: Super Lunar
 
Piše: Anja Pavlin

torek, 24. januar 2023

Nieti predstavljajo ´Ruskega vohuna´ v novi preobleki

Nieti so se na punk rock sceno znova vrnili konec leta 2019 in po novih koncertih, a žal tudi številnih prekinitvah zaradi covida, so letos v studiu ORK v Jevnici posneli pet skladb pod producentsko taktirko kitarista Roberta Likarja. Prvi singel je Ruski vohun, ki je bil sicer posnet že leta 1993, po smrti Primoža Habiča, ko je vokalno vlogo prevzel Igor Dernovšek. Omenjena skladba je ena izmed značilnih štiklov skupine Niet, fantje pa so se jo odločili znova posneti tako zaradi aktualnosti tematike, kot dejstva, da je s pevcem Borutom Maroltom postala še drznejša. Prisluhnimo.
Legendarna slovenska punk skupina Niet je bila sicer ustanovljena konec leta 1983 in se hitro uveljavila na tedaj zelo močni ljubljanski hard-core sceni. V prvem obdobju svojega delovanja do leta 1986 je ustvarila številne uspešnice, med drugim Depresijo, Ritem človeštva, Vijolice, Februar in svoj največji hit Lep dan za smrt. Karizmatični frontmen Primož Habič je maja 1991 umrl zaradi prevelikega odmerka heroina, po njegovi smrti pa se je med mladimi v Sloveniji sprožila prava Nietomanija.

Nieti so na novo preoblekli štikl Ruski vohun. Foto: Niet PR

Ko je vse kazalo, da Nietov ne bo na odru nikoli več, se je skupina v začetku leta 2008 vrnila z novim pevcem Borutom Maroltom in v skoraj popolni prvotni postavi (Igor Dernovšek, Aleš Češnovar, Robert Likar in Tomaž Bergant - Breht). Po odhodu basista Aleša Češnovarja ga je nadomestil Janez Brezigar, ki je z bendom pri studijskih snemanjih sodeloval že od leta 1996.
Niet v akciji (Cvetličarna, 2020). Foto: Marko Alpner

Maja 2008 so priredili veličasten vrnitveni koncert v razprodanih ljubljanskih Križankah, katere so znova napolnili dve leti kasneje ob predstavitvi svoje prve „prave“ plošče Trinajst. Jeseni 2011 se je skupina loti novega velikega izziva - punk muzikala Rokovnjači, ki je na Tednu slovenske drame dobil nagrado za najboljšo predstavo po izboru strokovne žirije. Po naslednji plošči V bližini ljudi iz leta 2014 in promocijski turneji so se Nieti za tri leta začasno poslovili, zdaj pa jih ponovno lahko srečujemo na odrih. Pred dobrim letom je bil za SPRP z Nieti izveden tudi intervju, ki si ga lahko še vedno preberete tukaj.

Piše: Anja Pavlin

sobota, 21. januar 2023

Pankrtske gliste in druščina - Izšla je kompilacija ´Punk Rock Val 22´

Za nami je leto 2022, leto zaključka uradnega dela epidemije, vojnih razmer v Ukrajini in političnih sprememb v Sloveniji. V letu 2023 so pred nami novi izzivi, ki jih bomo upam skupaj prehodili po čim bolj mirni in razsvetljeni poti.

Ob začetku leta 2023 pa je čas, da luč sveta ogleda sveža kompilacija »Punk Rock Val 22«. Na njej se je tokrat znašlo enaindvajset pesmi izvajalcev, ki so v preteklem letu pustili pečat z izdajo albuma. Kompilacija tako združuje punkerske vrhunce leta 2022 v deželi pod Alpami, vsaka skupina pa je prispevala po eno skladbo. Izšla je v digitalni obliki pod okriljem ZPP (Založbe Punk Portala) in je dostopna tukaj. Ob te priložnosti se zahvaljujemo vsem izvajalcem za sodelovanje, aktivno delovanje in ustvarjalnost na glasbeni grudi. Foto album vseh sodelujočih skupin si lahko ogledate na povezavi.


Na začetku leta 22 nas je predramil The D z akustičnim punk albumom, katerega se ne bi sramoval niti Damir Avdić. V februarju so se iz bregov Savinje dvignili nab(r)iti punk rockerji Strayaway, IngoA so nam predstavili alternativni presežek »It's All Wrong«, Duplo Truplo pa pustolovščino v odvodih hardcore punk godbe. Po marčevskem zatišju so se aprila s sonično neodvisno muziko oglasili Osotögari.

Maj je postregel s kar petimi izdajami. 100% punk iz toaletnih prostorov so nam prinesli Sereš, Krshkopoljac pa podobno toksično muziko z »Novo normalo«, izkristalizirano na presečišču punka revolta in umazanega garažnega rocka. Še težje rife so nam postregli Britof, ki s koso in lopato rijejo vse pred sabo ter Iritator, našpičeni grindcore projektil iz druge dimenzije. Za romantične punk rock valove so poskrbeli Pus Pus Pus.

Na kompilaciji se je znašlo 21 domačih izvajalcev in 21 pesmi, ki kotirajo v različnih podzvrsteh punka.

V juniju so nam »Raj mladosti« zagotovili KXX, izkušeni mački litijskega punk rock podtalja in prvaki domače alter lo-fi estetike. Za udaren post apokaliptičnem zaključek poletja so poskrbeli hc/crusterji (A)bsurd. Zvočne premike med (melodičnim) hardcorom iz 80-tih ter skate punkom iz 90-tih so nam septembra postregli Spy Abuse. Neaboinula so v vitrino položili album »Realnosti ni« ter z njim postavili ogledalo družbi.

V oktobru so žilavi Pankrti svoji bogati biri izdaj ob 45 obletnici delovanja dodali še album »Live in Zagreb 1985«. Degress so nam zvarili koktelj old school black/trash metala s črnino crusta, mladi starošolski pankerji Sranje pa »De(j)mo« prvenec. V novembru so nam Bogunov navrgli novovalovsko sliko »Dolazimo u miru«, Broken Lock pa post moderne stonerske kompozicije.


December je prinesel »Avtentični podzemni pank« benda Lukne u zakonu, ki opozarjajo, da lukne niso samo na cestah, ampak tudi v družbenih zakonih in sistemih. Božično večerjo pa so nam z grindcore mašinerijo začinili člani zasedbe Glista in nam za zaključek leta v domove prinesli potrebo po notranjem prebujenju. Srečno v 2023!

Piše: Matej Urbanč